Safir Uç ve Metal Slit Yöntemiyle FUE Saç Ekimi Karşılaştırması

Saç ekiminin kanal açma aşamasında metal slit yerine, kıymetli bir maden olan safirden üretilen özel safir uç kullanılmasıdır. Safir uçlarla uygulanan FUE bir teknik değildir. Bu yöntemde uygulanan bir inovasyondur. Bu yöntemle saç köklerinin ekileceği bölgede daha da küçük mikro kanallar açılması, az düzeyde kabuklanma oluşumu ve iyileşme sürecini hızlandırmayı sağlamaktadır.

Safir uç kullanılarak yapılan saç ekiminde (Foliküler Ünite Ekstraksiyon) saç kökleri, lokal anestezi altında mikro motor aracılığıyla çapları 0,6-0,7-0,8mm’lik mikro uçlarla kök halinde teker teker donör bölgeden alınarak yapılır. Toplanan saçlar FUE yönteminde açılan kanallara dikkatli bir şekilde ekilir. Kanallar saçın görünümünü önemli oranda etkilemektedir. Açı, yön ve sıklık konularını da doğrudan etkilediği için kanalların açılması ameliyatın başarısındaki aşamaların en önemli aşamasıdır.

Mikro kanallar en iyi şekilde sadece safir uçlarla açılabilmektedir. Açılan kanal sayısının artmasına olanak sağlayan durum yapılan işçilikle ilişkilidir. Bu işlemle 1,0-1,5 mm arasında keskin, pürüzsüz ve dayanıklı şekilde saç köklerinin birbirine daha yakın ekilmesine imkan sağlanabilmektedir.

Bazı saç ekim merkezleri ön saç çizgisine saç ekimi yaptırmaya gelen kişilere, cm² de 70-75 kök ekilebileceğini, sonucunda da daha doğal bir görünüm elde edebilecekleri iddia etmektedir. Bu denli sık saç ekimi için uygun kanal açmak gerekmektedir. Saçlara verilmesi gereken doğal açı ve yön nedeniyle safir uçla yapılması gerekli olsa da metal slit tekniği uygulayarak istenenin gerçekleşmesi mümkün değildir. Bahsedilen cm² alanda 70-75 greft ekilmeye çalışılırsa, saçların doğal açı ve yön ile ekilmesi imkansızlaşır. Doğal saç açısı 40-45 derecedir. Bu işlemde yapılan ekimde yoğunluk sağlanması uğruna saçların dik açılarla ekilerek kötü görünüm ve istenmeyen saç ekimi sonuçları kaçınılmaz olur.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu