Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi girişimi iki farklı yöntemle yapılabilir. FUE yani foliküler unite ektraksiyonu ile saç ekimi ve FUT yani foliküler unite transplantasyonu yöntemi olarak ikiye ayrılır. Hastanın saç kalitesine göre belirlenebilen bu iki yöntem arasındaki en önemli fark FUE yönteminde motor yardımıyla köklerin tek tek alınması, FUT yönteminde ise verici alandan şerit halinde alınan parça ile kaliteli veya kalitesiz tüm köklerin alınmasıdır. FUT yönteminde ensede alınan parça sonucu bir iz kalır. Fakat FUE yönteminde bu iz kalmaz ve kişiyi rahatsız edecek bir görüntünün oluşması engellenir. Bu yüzden, 90’lı yılların başında kullanılan FUT yöntemi ile saç ekimi yerini FUE yöntemine bırakmıştır.

Saç ekimi lokal anestezi altında yapılan 6-8 saat süren bir girişimdir. Operasyon sırasında hasta yemek yiyebilir ya da televizyon izleyebilir. Girişim sırasında hasta kesinlikle ağrı ya da acı hissetmez. Saç ekimi sonrasında da doktorun verdiği ilaçlar düzenli olarak içildiğinde acı ya da ağrı olmayacaktır.

Operasyonun ilk bölümü verici alandan saç köklerinin toplanması seansıdır. Hasta girişin ilk bölümünde yatar durumda olmalıdır. Alınan köklerin yerleştirilmesi için saçlanması istenen bölgeye mm’lik punchlarla kanallar açılır. Bu ikinci bölümü oluşturur. Bu bölümde hasta ortopedik koltukta oturur pozisyonda olmalıdır. Bu yüzden hasta rahatça yemek yiyebilir, televizyon izleyebilir veya bilgisayarıyla günlük işlerini takip edebilir. Üçüncü bölümde, alınan saç köklerin yani greftlerin nakli işlemi gerçekleştirilir. Açılan kanallara çıkarılan saç kökü yani greftlerin yerleştirilmesi işlemi yaklaşık 3 saat sürer. Saç ekimi hasta konforu için oldukça rahat bir girişimdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu